Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Sakrament ten wiąże młodą parę do końca życia, a znakiem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII w.

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później, o czym jednakże niedużo osób pamięta. Już uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Meksyku, w Turcji, w Iranie czy w Kanadzie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, obecnie ze złota oraz platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal) reprezentujące niezłomność uczucia. Obecnie do ich wykonania używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]