Ciekawostki o dolarze i gdzie szukać informacji o jego kursie?
W latach 80-tych każdy chciał posiadać przynajmniej parę banknotów dolarowych, ażeby wpaść na zakupy do Pewexu. A dekadę później trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło przejaw powodzenia w życiu zawodowym. Dziś znaczna część internautów robi każdego dnia zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej wysyłki paczek z najpopularniejszych światowych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a kupić go można także nie ruszając się z domu, ponieważ od szeregu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po kursie nierzadko korzystniejszym niż w bankach.
Jak drukowane są banknoty dolarowe?
Określenie „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Taką nazwą określano monety z Czech zawierające 1 oz srebra. I w istocie początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty tej waluty, które w początkowym okresie zyskały sobie dużą grupę przeciwników, pojawiły się dopiero w latach 60-tych XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na mieszance włókien bawełnianych i lnianych z domieszką kilku innych składników, które są utajnione. Nie znaczy to jednakże, że banknoty dolarowe są trwalsze – według badań małe nominały pozostają w obiegu nie dłużej niż 4 lata, natomiast banknoty z nominałem 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a wytworzony z nich materiał jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu około 30 lat, lecz są one także zwykle gubione, a w wielu przypadkach po prostu wyrzucane przez Amerykanów. Podług analiz taki los spotyka co roku prawie 62 miliony $ w bilonie.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara?
Dolar to nazwa wielu walut lecz nie ukrywajmy, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który w XX w. był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach pomału zaczął tracić swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara ciągle jest największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara mogą w dowolnym momencie sprawdzić jego cenę między innymi na stronach kantorów online, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. W dodatku, można tam sprawdzić historyczne notowania kursu dolara oraz zestawić jego cenę z najświeższymi kursami innych walut.