Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że de facto codziennie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – usprawnia finalizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednakże nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego typu. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na całym świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Jak więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]