Jak efektywnie pracować w domu?

Dotychczas praca zdalna istniała jako dodatek do pracy biurowej. Zazwyczaj była pewną formą benefitu dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z takim systemem pracy. Rozwiązaniem jest odpowiednia organizacja. Jak zatem skutecznie pracować w home office?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, wiele korporacji zdecydowało się przenieść na tryb pracy zdalnej. Dla części pracowników, którzy nie mieli uprzednio styczności z takim systemem pracy, skuteczne zaplanowanie czasu może wydawać się nie lada problemem, bowiem zmusza ich do dostosowania się do paru nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić niewygodę związane z pracą zdalną?

Po pierwsze powinno się znaleźć sobie optymalne miejsce do pracy. W idealnych warunkach jest to gabinet przeznaczony tylko do niej. Aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy mamy tylko minimum przestrzeni na postawienie stolika czy biurka i to również się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, żeby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Koniecznie musimy też zwrócić uwagę na oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanim kosztem zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania stosownego biurka czy fotela to warto zdecydować się na jego zakup od znajomych czy też przejrzeć lokalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Drobiazgowe planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem istotna jest samodyscyplina oraz sumienność w realizowaniu zadań. Starajmy pracować podobnie, jak w czasie pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Trzeba mieć na uwadze, aby w godzinach pracy nie wykonywać innych obowiązków. Skutecznym sposobem na skupienie się na pracy jest zastosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem między następnymi zadaniami i wyłączenie powiadomień z mediów społecznościowych.

Dress code a home office

Dzień przesiedziany w piżamie pomimo, że brzmi fajnie, może mieć złe oddziaływanie na terminowe wykonywanie obowiązków. Casualowy strój może być tak komfortowy, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój ubiór, szczególnie jeżeli w trakcie pracy odbywają się spotkania przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji pomiędzy kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają zwyczaje biurowe jak codzienne konwersacje przy kawie, wspólne wyjście na lunch bądź dojazd. Do podtrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto zastosować popularnych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z dużą grupą pracowników, łatwiejsze będzie spotkanie online przez Skype, Zoom czy Google Meet. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów prywatnych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest zachowanie należytego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy tylko okazjonalnie spotykamy z innymi znajomymi.