Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Szukasz motoreduktora ślimakowego? Odwiedź tę stronę.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych typów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, takie jak mieszadła, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i podnośniki. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy sprawiła, że ilość potencjalnych zestawów, jakie współcześnie oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]