Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Jeśli potrzebujesz silników prądu stałego, skieruj się tu.

Wiele maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, ogromne lub malutkie, te urządzenia odmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek najczęściej nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.

Garść informacji o silnikach elektrycznych prądu stałego

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Michael Faraday czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, statora oraz szczotek. Obecnie często wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu lubiane za wysoką niezawodność oraz bezszelestną pracę.

Silniki prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki DC są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są częścią samochodów czy pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne damy także naszym potomkom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ napędzają modne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników DC korzystają również pasjonaci elektroniki do realizacji własnych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od uznanych producentów.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]