Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Chcesz kupić węzeł optyczny? Wejdź na www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Współczesne instalacji komputerowe niemal za każdym razem wykonuje się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – prędkości przekazu informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich elementów umożliwiających transmisję danych oraz późniejsze dekodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację niezbędne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej sieci – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu dostarczenie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak więc działają? Jakie zalety powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby emitować sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi poza tym funkcjonować w przeciwną stronę. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 gigaherca. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa obudowa, chroniąca delikatne elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zwykle zrobiona ze stali.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania węzła i moc sygnału – od tego zależy wszak ilość krańcowych odbiorców, do których prześle dane. Oprócz tego należy sprawdzić pobór prądu – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy serwisowaniu instalacji, warto także zwrócić uwagę na sposób kalibracji węzła – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Nasze dane:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]