Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Dalsze informacje o dźwigarach

Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu murów wylewanych z betonu oraz przygotowanie w nich przepustów na okna i drzwi. Szalunki okazują się również potrzebne przy formowaniu stropów – wtedy ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie opada natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich drzew produkowane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. W związku z tym jego fundamentalnym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania oraz typ użytych do tego materiałów. Powinny one być rzetelnie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem odporności na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, topola, buk czy sosna. Nadzwyczaj istotne jest również stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie zajmują się budową piętrowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup i przechowywanie generuje jednak pewne wydatki. Z kolei przedsiębiorstwa, które sporadycznie podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych problemów. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, a także pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]