Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych albo grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może być użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu wykonawców i inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają głowice ze stali bądź aluminium, łączniki, belki i narożniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]