Czym powinien charakteryzować się hosting na WordPress?

Funkcjonuje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (PHP-Fusion, Quick.Cms, Umbraco CMS), jednak niewątpliwie w ostatnich latach większość stron tworzy się o WordPress. Nic dziwnego, bowiem w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet amator zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają kwalifikacje zbudują na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiego powodu WordpPress jest tak popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył przede wszystkim jako oprogramowanie, na którym łatwo i błyskawicznie można było założyć blog. Z czasem możliwości WordPressa rozszerzały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej skomplikowanych stron internetowych, a ostatnimi czasy również sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przede wszystkim podmiotom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm, a także administratorom portali społecznościowych. Fundamentalną zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość wykorzystania tysięcy szablonów, które pozwalają szybko modyfikować design strony, oraz dostęp do podobnie dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu kopii zapasowych, usuwaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, wstawianiu formularzy czy śledzeniu statystyk wizyt na stronie. Należy podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia sporą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też cykliczne aktualizacje systemu likwidujące luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć dostawcę hostingu dla WordPress?

Szukając hostingu strony dla WordPress należy zamówić go u dostawcy, który posiada usługę specjalnie dla tego systemu zarządzania treścią. Rekomendowany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Powinno się zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i wydajnych dysków SSD, regularnie tworzy backup danych, zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w razie awarii oferuje dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia jest również możliwość kupna i założenia certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do kontroli działania serwera czy opcja dodania nieograniczonej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o jasny i rozsądny cennik.