Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

Podczas budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozrostu chorobotwórczych grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli należy chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie powinno się chronić przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, balkony, piwnice, fundamenty i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, żeby projektowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej długoletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.