Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Najlepszym sposobem na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich największymi atutami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant stomatologiczny wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej uciążliwe dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest też właściwe nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najbardziej skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wprawy i wyczucia. Dokładność niezbędna jest także przy wszczepieniu implantu zęba w łoże. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a środki znieczulające

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u wielu pacjentów obawy związane z możliwym przenikliwym bólem odczuwanym w czasie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest kompletnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z niezwykle wydajnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo czuli na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkiem usunie problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.