Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Cennik druku 3D. Zdobądź więcej szczegółów.

Dostępność zlecenia wydruku 3D każdego projektu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest ciągła produkcja, z reguły decyduje się ona na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je specjalistów. Jeżeli jednak potrzeba przygotowania modelu 3D jest sporadyczna bądź w grę wchodzi produkcja wyrobu o ograniczonym nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu działań pojawia się zwykle pytanie: jak wyliczyć cenę wydruku 3D?

Co wpływa na koszt druku 3D?

Na finalną cenę wydruku 3D wpływa mnóstwo elementów. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem w odpowiednim formacie (czyli STEP albo STL), na bazie którego można wstępnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. W wielu przypadkach zlecający opracowuje tylko prototyp albo rysunek projektowy. To powoduje, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa ze względu na potrzebę przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D. Inne czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy pełne wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo wygładzenia albo impregnacji).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie da się właściwie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego planujemy złożyć zamówienie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i szczegółowo opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Eksperci CADXPERT służą także poradą odnośnie wyboru tworzywa oraz najlepszej technologii druku.

Nasze dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]