Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.