Sprawdzenie samochodu przed zakupem – to naprawdę ważne!

Nabycie samochodu to istotny wydatek – z tej przyczyny dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Szczególnie wysokim ryzykiem jest kupno auta z drugiej ręki – uczciwość ich właścicieli niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, posiada „bogatą” historię i wiele defektów. Niestety nie wszyscy jesteśmy w stanie wykryć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto więc powierzyć profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed zakupem – wykrywanie usterek i wad

Sprawdzenie aut używanych jest niezbędne, by przekonać się, że pojazd rzeczywiście jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego obecny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy doświadczony, zaufany mechanik, niezwiązany w żaden sposób ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to podczas zakupu pojazdu z komisu bądź od pośrednika. Czasem firmy, aby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o różnorodnych mankamentach i uszkodzeniach, które wpłynęłyby obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a czasem nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o potencjalnych wypadkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Na sprawdzenie auta pod tym kątem pozwala tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich jest odpłatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy kradzionego samochodu i unikniemy wielu innych kłopotów.