Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?

Likwidacja blizn rogówki. Zdobądź więcej szczegółów.
Oko jest delikatną częścią ciała i błyskawicznie może zostać uszkodzone. W rezultacie różnorodnych urazów mechanicznych i chorób na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, stosując metody laserowej korekty wzroku.
Czego skutkiem mogą być blizny rogówki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa oka, która je ochrania, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła docierają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz niesłychanie plastyczna i chociaż przeważnie drobne jej otarcia wygajają się samoistnie, w szeregu przypadków tworzą się zbliznowacenia, m.in. z powodu naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówki? Są one najczęściej konsekwencją dostania się do oka ciała obcego, różnych chorób (np. półpaśca) lub urazów jak skaleczenia, zadrapania oraz oparzenia. Lecz blizny rogówkowe mogą powstać również na skutek niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Prócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, takich jak m.in. nadwrażliwość na światło, uczucie bólu gałki ocznej i puchnięcie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie zapisać się na wizytę u okulisty. W trakcie drobiazgowego badania ustali on głębokość, rozmiar i umiejscowienie blizn, a także doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera
Najpopularniejszą aktualnie metodą likwidowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne kilka tygodni należy słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i cyklicznie pojawiać się na kontroli w ustalonym czasie.
Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]