Co warto wiedzieć o usuwaniu zmarszczek?

Starzenie się skóry jest nieunikniony, a rozpoczyna się na ogół gdy ukończymy 25 lat życia. Istnieją jednak metody, które pozwalają spowolnić pierwsze przejawy starzenia. Jak przebiega wypełnienie zmarszczek w klinice medycyny estetycznej?

Wypełnianie kwasem hialuronowym – skuteczna metoda usuwania zmarszczek

Tworzenie się zmarszczek na cerze spowodowane jest utratą kolagenu oraz elastyny w tkance – włókien odpowiedzialnych za jej jędrność i witalny wygląd. Z biegiem czasu struktura skóry zmienia się, a białek tych zwyczajnie ubywa. Na powstawanie zmarszczek ma wpływ też tryb życia – palenie papierosów, długa ekspozycja na promienie słoneczne bądź nieodpowiednia pielęgnacja cery. Osoby ze skórą z tendencją do wysuszania się szybciej spostrzegają pierwsze zmarszczki, też te mimiczne. Współczesna medycyna estetyczna zna jednakże mnóstwo sposobów na redukcję zmarszczek. Jednym z przynoszących najlepsze rezultaty jest wolumetria – wypełnianie kwasem hialuronowym. Kwas ten jest substancją występującą w organizmie człowieka i odpowiada za nawodnienie skóry, a więc również ma duży wpływ na jej sprężystość. Likwidacja zmarszczek kwasem hialuronowym polega na zaaplikowaniu kwasu w postaci iniekcji. Efektem wstrzykiwania kwasu jest wymodelowanie konturów twarzy i przywrócenie cerze młodego wyglądu.

Wygładzanie i wypełnianie – różne sposoby redukcji zmarszczek

Tworzenie się zmarszczek mimicznych można zredukować również używając botoks, czyli substancję, która blokuje nadmierne napięcie oraz skurcze mięśni. Za sprawą jej działania cera wygładza się, a bruzdy oraz zmarszczki przestają być dostrzegalne. Toksynę botulinową używa się na ogół do likwidacji zmarszczek na czole, a także kurzych łapek. Czy istnieją jakieś różnice pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym? Oczywiście. Kwas jest wypełniaczem i korzysta się z niego np. do powiększania ust oraz wypełniania bruzd nosowo-wargowych bądź tzw. linii marionetki. Z kolei botoks poleca się do likwidacji zmarszczek w górnych obszarach twarzy. Czy występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu likwidacji zmarszczek? W obu wypadkach jest to ciąża i karmienie piersią. Botoksu nie można wstrzykiwać osobom z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego oraz z nadwrażliwością na tę neurotoksynę. Kwasu hialuronowego zaś nie zaleca się aplikować osobom cierpiącym na stany zapalne oraz choroby z obszaru kolagenoz.