Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Jeśli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego, kliknij w to miejsce.

Stercz, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy oraz rozmiaru do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również stosunkowo wcześnie zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednak mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym z reguły ok. pół godziny. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]