Wewnątrzżylna terapia laserowa – o laserowym usuwaniu żylaków

Laserowe usuwanie żylaków - uzupełnij swoje wiadomości!

Powstawanie żylaków na nogach to efekt niedrożności lub zwężenia żył oraz uszkodzenia zastawek żylnych. Żylaki dokuczają przede wszystkim kobietom (znaczącym faktorem przyspieszającym ich rozwój są m.in. ciąże), jak również osobom pracującym wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej (to na przykład pracownicy biurowi, telemarketerzy i pracownicy linii produkcyjnych. Tacy pacjenci wciąż zapisują się do lekarzy flebologów szukając wydajnych metod leczenia poszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, to znaczy laserowe usuwanie żylaków.

EVLT – obkurczanie żył przy pomocy promienia światła

EVLT, a dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Redukcja żylaków laserem wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle około jednej godziny. W pierwszej kolejności flebolog przeprowadza badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył i określa punkty wsunięcia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wprowadza się się w światło żylaka za pomocą igły, a następnie zamyka się żyłę wysyłaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu pacjent szybko powraca do codziennych czynności, przy czym powinien przez parę następnych tygodni przestrzegać zaleceń flebologa, takich jak regularny ruch, ubieranie pończochy uciskowej, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz, naturalnie, pojawienie się na obowiązkowej kontroli po zabiegu.

Kiedy flebolog odmówi przeprowadzenia zabiegu EVLT?

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg mało inwazyjny i zarazem bardzo bezpieczny, nie zadziwia więc to, iż od momentu, kiedy zaczęto powszechnie korzystać z tej metody na początku XXI w., błyskawicznie stała się normą w terapii żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest też przez wiele polskich gabinetów medycznych. Znane są jednakże przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed uzyskaniem zgody na zabieg należy poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz morfologia krwi. Lekarz odmówi też wykonania laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u osób, u których zdiagnozowano między innymi nadciśnienie, niewydolność serca czy obrzęk chłonny.

Nasze dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]