Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Sprawdź więcej informacji o leczeniu stożka rogówki na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może powodować kolejne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – geneza choroby?

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo receptorów bólu. Około 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, niekiedy występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki często współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem jakkolwiek niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – skuteczne metody

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pomocą przeróżnych technik. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie wyeliminuje wadę wzroku.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]