Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Więcej szczegółów o łańcuchach śniegowych

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]