Buty do jazdy konnej – sztyblety czy oficerki?

Dalsze informacje o butach jeździeckich.

Jeździectwo w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Rzecz jasna nie powinno to zadziwiać – zwłaszcza, jeżeli zna się spore zalety tej dyscypliny sportu. Główne z nich to: wzmocnienie wszystkich układu mięśniowego, trening właściwej postawy, a także polepszenie kondycji. Oprócz tego ma zbawiennie oddziałuje na samopoczucie: sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji, likwiduje stres oraz zwiększa poczucie odpowiedzialności. Żeby jednak całkowicie korzystać z dobrodziejstwa jazdy konnej, powinniśmy odpowiednio wybrać odzież i buty do jazdy konnej. Na co uważać przy zakupie tych ostatnich?

Buty jeździeckie – ochrona części albo całej nogi

Rozróżnia się 2 główne rodzaje butów jeździeckich: sztyblety i oficerki. Te pierwsze sięgają zaledwie ponad kostkę – są więc wyraźnie krótsze. Oficerki to natomiast buty bardzo wysokie, sięgające ponad kolano. Tym samym dają ochronę większej powierzchni nogi, zmniejszając niebezpieczeństwo powstawania zadrapań i sińców. Sztyblety są znacznie tańsze, jakkolwiek decydując się na ich kupno, należy nie zapominać o tym, by zaopatrzyć się także w osłonę na nogi – sztylpy lub czapsy.

Z czego są produkowane buty jeździeckie?

W trakcie wyboru butów do jazdy konnej, koniecznie zwróćmy uwagę na tworzywo, z którego zostały one wytworzone. W sprzedaży odnajdziemy obuwie zrobione ze skóry oraz jej różnorodnych zamienników. Skóra jest zdecydowanie bardziej kosztowna, mimo to opłaca się ją wybrać z uwagi na zwiększoną wytrzymałość oraz umiejętność dopasowania się buta do kształtu stopy jeźdźca. Rekomendowane są szczególnie buty cielęcej skóry, która jest miękka i prawie natychmiast przyjmuje oczekiwany kształt. Skóra bydlęca pod tym względem wypada nieznacznie gorzej, jakkolwiek jej zaletą jest przystępna cena.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]