Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Znajdź palcaty.

Kompletując odzież jeździecką powinno się pamiętać o zaopatrzeniu się również w najistotniejsze dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, turniejów czy w trakcie poskramiania konia, niezbędne będzie zastosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – cechy charakterystyczne

Wyróżnia się kilka typów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
bat do lonżowania – ma z reguły minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, zastopowania konia lub zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się ręki. Na ogół są składane, lecz spotykane są też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) a na jego końcu doczepiony sznureczek. Korzysta się z niego w czasie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaznaczyć, iż wykorzystuje się go wyłącznie wówczas, kiedy dżokej nie jest w stanie wymusić od zwierzęcia preferowanego zachowania przy pomocy sygnałów wydawanych dłonią lub nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 centymetrów. Zakończony jest zwykle skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz przymusza go do konkretnego działania. Palcatem trąca się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Batów oraz palcatów z rozwagą

Batów oraz szpicrut niezwykle łatwo nadużyć, wobec tego wypada zawsze używać ich z umiarem. Za mocny cios może sprawić, iż zamiast wykonać polecenie koń stanie się bardziej niepokorny lub będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Jeśli palcat lub bat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderzył niewątpliwie za mocno.

W czasie jazdy baty i palcaty trzymamy tak, by były ułożone równolegle z wodzami. Jeśli rączka zakończona jest pętlą, nie należy zakładać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie potencjalnego upadku jeździec mógłby doznać obrażeń.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]