Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Zamów kantar dla konia

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do wielkości i profilu głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na jakie jego cechy wypada zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

Na rynku odnajdziemy różne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla konia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów czy ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni arabskich, huculskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie ardeńskie).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]