Piłki do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki – charakterystyka

Więcej o piłkach Hummel na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można praktykować bez konieczności zastosowania jakichś akcesoriów. Również w wielu sportach indywidualnych, jak te z obszaru lekkoatletyki i gimnastyki, trzeba wyposażyć się w kulę bądź tyczkę. Aczkolwiek najlepiej rozpoznawalnym na całym globie sprzętem sportowym, pojawiającym się w różnych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W tym tekście przedstawiamy cechy 3 piłek sportowych stosowanych w sportach kochanych przez Polaków.

Najistotniejsze cechy piłek do piłek nożnej, ręcznej i siatkówki

1. Piłka do piłki nożnej to chyba przedmiot, który wypatrzyć można w pokoju każdego nastolatka, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczynki, gdyż o zawodowej karierze w piłce nożnej częstokroć marzą także panie. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w przedziale 0,68-0,70 m, a jej waga to najczęściej pomiędzy 410 g a 450 g. Kiedyś piłki te wytwarzano ze skóry naturalnej, dzisiaj stosowana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu nazywano “biedronką” zważywszy na charakterystyczne czarne łaty, które musiały być zauważalne na czarno-białych ekranach telewizorów. Współcześnie piłki do „nogi” sprzedawane są w nieprzebranych wzorach i kolorach, a wszystkie większe turnieje futbolowe ma własny oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza aniżeli ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej aczkolwiek znacznie lżejsza – waży zaledwie 260-280 g. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a osłoną ze skóry (również na ogół wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu przedstawionych, ale co kluczowe jej rozmiary oraz wagą są inne w zależności od tego, kto ją wykorzystuje. Inne wymiary mają więc piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla dorosłych mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie dedykowany jest dla najmłodszych dzieci. Zatem obwód piłek dla szczypiornistów to od 46 do 60 centymetrów, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być niezwykle wytrzymała, więc najczęściej produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa natomiast musi dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też uprawiamy sport wyłącznie dla rozrywki, powinno się inwestować w sprzęt najlepszej jakości. Zagwarantuje to nie tylko wyższy komfort w czasie samej gry – lepsza piłka po prostu będzie służyć też zdecydowanie dłużej.

Nasze dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]