Smaczna żywność, która wytrzyma wiele miesięcy – o kiszonkach

Jeśli szukasz domowych kiszonek, odwiedź tę stronę.

Kiszonki z warzyw są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to wyłącznie słowiański frykas, rzadko spotykany w pozostałych rejonach świata. Lecz kiszone przetwory z warzyw lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Z jakiego powodu kiszonki są popularne?

Badacze historii potwierdzili, że proces zabezpieczenia żywności przez ich przechowywanie w soli, w zlewie z octu lub w solance, znany jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH roztworu, w którym jest ona zanurzona, blokuje rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków temu był to najlepszy sposób, żeby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. W związku z tym przyjął się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszonki od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Cechują się one między innymi sporą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, po polsku kwaszonki warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z bobiku i owoców dyni.

Kwaszonki – co się na ogół kisi?

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości rejonów świata, nawet w USA oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Lecz pickle są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym składnikiem kanapek, hot-dogów oraz burgerów. W Polsce oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. bakłażany, kalafiory, jak również owoce (np. oliwki), a czasami nawet jaja.

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwaśność i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem lub znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów regionalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, nie będzie smakował podobnie jak ten wyprodukowany np. w Chinach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]