Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

toczek jeździecki, kask jeździecki, kaski do jazdy konnej

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, ze względu znaczną prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej można kupić 2 rodzaje ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak dają lepszą ochronę? Co warto wiedzieć któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co wybrać?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednakże tak dobrej protekcji jak kask, dlatego zalecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejsza kwestia przy doborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi certyfikatami oraz pozwalać na regulację rozmiaru lub być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Nabywając kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]