Urządzenia do oczyszczania powietrza – jak wybrać najlepsze?

Problem marnej jakości powietrza dotyczy nawet mieszkańców małych miasteczek. Powietrze w Polsce jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych w całej UE. Brak przepisów dotyczących instalacji grzewczych, jak również sankcji za spalanie w paleniskach niebezpiecznych tworzyw (jak przykładowo produkty z gumy czy plastiku) oraz funkcjonujący przez wiele lat brak regulacji dotyczących domowych instalacji grzewczych, wywołały ogromne zapylenie powietrza. Działa to niekorzystnie na zdrowie Polaków. Czy można więc zadbać o oczyszczanie powietrza we własnym zakresie?

Oczyszczanie powietrza – odfiltruj pył PM10

Sprawa oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie kraje rozwinięte powinny jak najszybciej rozwiązać, jeżeli zależy im na zdrowiu ich obywateli. Będzie to z całą pewnością uciążliwy oraz wieloletni proces. Jednakże zamiast wyczekiwać, aż poprawi się jakość powietrza, można już teraz na własną rękę zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Dzięki domowym oczyszczaczom powietrza w parę minut można skutecznie przefiltrować drobinki pyłu zawieszone w powietrzu (PM2,5 oraz PM10), a także większość bakterii i grzybów, wywołujących często wiele schorzeń. Atuty posiadania urządzenia do oczyszczania powietrza dostrzegają w szczególności osoby borykające się z astmą bądź alergią, ale i ludzie zdrowi ekspresowo poczują dobroczynne działanie czystego powietrza.

Urządzenia do oczyszczania powietrza – które wybrać?

Obywatele silnie uprzemysłowionych terenów bądź osiedleni w pobliżu dróg szybkiego ruchu powinni wybrać oczyszczacze, które bez problemów uporają się z dużym zapyleniem powietrza. Chodzi tutaj w głównej mierze o przechwycenie drobnych pyłów zawieszonych, znanych jako PM2.5 i PM10. W trakcie oczyszczania powietrza urządzenie powinno także pozbyć się z niego nie tylko drobnoustrojów, zalążków grzybów oraz wirusów, ale także szkodliwego dla zdrowia formaldehydu, który jest obecny w naszym otoczeniu w większej lub mniejszej kondensacji. Wybierając aparat do oczyszczania powietrza, należy sprawdzić czy posiada ono adekwatne atesty.