Zdrowa żywność ekologiczna – przetwory zgodne z naturą

Nie szukaj już więcej! Tutaj znajdziesz żywność ekologiczną.

Od szybkiego rozkwitu branży spożywczej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, wyroby konsumowane przez nas codziennie zaczęto często nasycać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Lecz wraz z coraz szerszym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć konsekwencje dla ich zdrowia, ostatnio coraz częściej poszukują oni artykułów wykonanych z żywności eko.

Czym cechuje się żywność eko?

Żeby dany produkt dostępny w Polsce mógł zwać się „eko”, musi spełnić wiele wytycznych. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wykonane muszą uzyskać określone certyfikaty przyznawane przez upoważnione do tego instytucje. Najważniejszym jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przygotowania owoce i warzywa hodowano według głównych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie wykorzystywali chemicznych nawozów ani środków ochrony roślin mogących niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które także szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy powodują zasolenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a natryski upraw chemicznymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny mają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, że mniej tych niezdrowych związków przedostanie się do organizmu ich konsumentów.

Kupujesz przetwory ekologiczne? Czytaj dokładnie informacje na etykiecie

Przetwory eko podlegają nieprzerwanej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym także w trakcie składowania oraz transportu. Co istotne, jeżeli artykuł spełnia warunki, jego producent oprócz typowych informacji m.in. o dacie zdatności do spożycia, wartościach odżywczych, temperaturze przechowywania oraz masie netto, miejscu produkcji składników, musi dodatkowo obligatoryjnie wskazać numer ID organu kontrolnego dany produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki, które układają się w kształt liścia. Poszukując żywności eko warto zatem czytać uważnie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]